Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Přihlášení
Login:
Heslo:
Zapomenuté heslo
Nová registrace
Zapomenuté heslo
Email:
<< Zpět na příhlášení
Přihlásit

Samaritáni

ASČR odřad záchranářské kynologie p.s.

Dne 16.10.2023 byl přijat do velké rodiny samaritánů pobočný spolek záchranných psů.

Považujeme to jednak za velkou čest dostat se do tak velké a důležité organizace, a zároveň to považujeme za posun pro záchranářskou kynologii v České republice. Tato má dlouholetou tradici a úspěchy jí provázejí mnoho let - jak ve sportovní oblasti – mnoho titulů mistrů světa, ale zejména v té praktické části, kde naši psovodi pomáhali a pomáhají hledat pohřešované osoby.

Členové, kteří jsou v současné době registrováni v pobočném spolku jsou zkušení, mají za sebou mnoho úspěchů a proto i v současném založeném pobočném spolku budou asociaci samaritánů přínosem.

Stanovili jsme si ve svém plánu činnosti jednak propagaci hlavního spolku se svými psy formou přednášek, praktických ukázek výcviku se zdůrazněním veřejnosti, jak prospěšný může být psovod se svým psem při záchraně lidského života.

Abychom se tohoto úkolu zhostili s jistotou, že psovod a pes je na vysokém stupni připravenosti, musí se tým prokázat složenými zkouškami. V této fázi je budeme pořádat pod spřátelenou organizací ASB Berlín, která je členem Mezinárodní organizace záchranných psů IRO a jím delegovaný rozhodčí může zkoušky posuzovat.

Složené zkoušky pak opravňují zúčastnit se mise při potřebě vyhledání pohřešovaných osob, ale i účast na sportovním Mistrovství světa.

Naši psi jsou vedeni pro různé kategorie vyhledání – sutinové ( po zemětřesení nebo výbuchu plynu v domech), plošné – pes prohledává terén, kde se pravděpodobně ztratila osoba, stopařské – pes sleduje stopu, která vede k nalezení pohřešované osoby, vodní – pes je veden k záchraně tonoucího, umí přivléci člun s osobami, které to sami nezvládají a i označí místo utonulého. Velmi oblíbené je lavinové vyhledání, které psy baví, ale je to spíše pro zpestření práce, protože doménou pro laviny je určena Horská služba.

Pro všechny tyto aktivity se budeme hrdě prezentovat v barvách samaritánů, o svých aktivitách budeme informovat a  své psy povedeme k vrcholným výkonům, abychom si účast ve velké rodině samaritánů zasloužili.

Krédem každého psovoda záchranáře je najít „tlukoucí srdce“. Ne každému se to podaří, ne každý má možnost účasti na záchranné misí, ale všichni se o to budeme pokoušet.